Специализиран Eндокринологичен Център

Клиника Коеви


Консенсус за оценка на сърдечно-съдовия риск при жени със СПЯ

В началото на 2010 г. AE-PCOS (Androgen Excess and Polycystic Ovary Syndrome Society) публикува консенсусно становище за оценка и превенция на риска от сърдечно-съдови заболявания при жени със СПЯ. То се основава на данни от проучвания на сърдечно-съдовия риск при пациентки със СПЯ, в сравнение с контроли без синдрома. Повечето такива проучвания са проведени при жени с класически СПЯ ( по критериите на NIH). Те имат по-изразени менструални нарушения, хиперандрогения, абдоминално затлъстяване, инсулинова резистентност, както и повече рискови фактори за развитие на захарен диабет тип 2 и ССЗ, в сравнение със случаите, когато диагнозата е поставена по по-широките Ротердамски критерии.

Консенсусното становище на AE-PCOS препоръчва жените със СПЯ по отношение на сърдечно-съдовия риск, да бъдат разглеждани както следва:

  1. Рискови – при наличие на който и да е от следващите фактори:

- затлъстяване (особено абдоминално)

- тютюнопушене

- хипертония

- дислипидемия

- субклинично съдово заболяване

- нарушен въглехидратен толеранс

- фамилна анамнеза за ранно сърдечно-съдово заболяване (<55 г. при родственици от мъжки пол и <65 г. mри родственици от женски пол)

  1. Високо рискови – при наличие на:

- метаболитен синдром

- захарен диабет тип 2

- клинично изявено сърдечно-съдово, или бъбречно заболяване

Тъй като жените със СПЯ още в ранна възраст често имат инсулинова резистентност, която от своя страна е предвестник на захарен диабет и сърдечно-съдови заболявания, стратегиите за редукция на риска са по-успешни когато се прилагат при по-млади пациентки. По тази причина AE-PCOS препоръчва:

  1. При всяко посещение при лекаря да се измерва ИТМ и обиколката на талията
  2. Определяне на пълен липиден профил
  3. При жени със СПЯ и ИТМ >30 кг/м2 и при такива >40 г., да се провежда ОГТТ, както и да се снема анамнеза за гестационен диабет и за фамилна обремененост със захарен диабет тип 2. Пациентките с нормален глюкозен толеранс, да бъдат подложени на скрининг на всеки 2 години, или по-рано, ако има наличие на други рискови фактори
  4. Артериалното налягане трябва да бъде измервано при всяко посещение при лекаря
Share

Етикети: , ,